Zima to pora roku, podczas której nie powinno się przeprowadzać żadnych drastycznych diet czy głodówek, gdyż można bardzo osłabić organizm. Jest to czas kumulowania zapasów, co niektórzy mogą odczuć jako dodatkowe 2-3 kg. To naturalny proces, gdyż w ten sposób dzięki nagromadzonej tkance tłuszczowej organizm próbuje utrzymać właściwą temperaturę ciała.
Żywiołem najbardziej aktywnym w zimie jest WODA. Śnieg, deszcz, chmury, rzeki, jeziora i oceany zajmują ok. 70% powierzchni globu. Podobnie u człowieka, woda stanowi 70% wagi ludzkiego ciała. Narządami zawiadującymi wodą są nerki i pęcherz moczowy. Kiedy ujście wody i zanieczyszczeń źle działa, skutki odczuwa cały organizm. Napięcia i stłumione emocje mogą powodować przeciążenia nerek i nadnerczy oraz objawiać się usztywnieniem i bólami dolnego odcinka kręgosłupa. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej osoby, które mają problemy z pęcherzem albo z nerkami to osoby często przeżywające lęk. Warto się wtedy przyjrzeć swoim emocjom i zobaczyć, czy aby za bardzo się nie zamartwiam i czy nie widzę przyszłości w czarnych barwach? To, co może pomóc to swobodne wyrażanie uczuć, łagodne ćwiczenia relaksacyjne i medytacja.
Zima to idealny czas, aby oczyścić i wzmocnić nerki i pęcherz moczowy. Na dolegliwości tego układu dobrze robią herbatki z takich ziół jak:
- mącznica lekarska
- mniszek lekarski
- “wąsy” kukurydzy
- krwawnik
- korzeń pietruszki
- jagody jałowca
- korzeń prawoślazu lekarskiego
- imbir
Przepisy*:
Herbatka na stan zapalny pęcherza moczowego:
– kłącze imbiru 1 łyżka
– korzeń prawoślazu lekarskiego 1 łyżka
– liście mącznicy lekarskiej 4 łyżki
– woda 6 szklanek
Pokrój świeże kłącze imbiru i gotuj 10min. Zdejmij z ognia i dodaj korzeń prawoślazu lekarskiego oraz liście mącznicy lekarskiej. Nakryj i odstaw do czasu, aż osiągnie temperaturę pokojową. Pij trzy szklanki dziennie.
Napar na zimowe oczyszczanie nerek
– liście selera 1 szklanka
– korzeń pietruszki 1 szklanka
– woda 1 litr
Opłucz i pokrój liście selera i pietruszkę. Włóż do rondla z wodą i gotuj 20min. Zdejmij z ognia i odstaw na kwadrans. Gdy ostygnie odcedź i pij 2 razy dziennie.
Zwiastunem choroby nerek mogą być sztywne plecy, sztywne i bolesne ramiona, bóle pleców i niewyraźne widzenie. W bardziej zaawansowanych stadiach występują bóle kolan i obrzmienie kostek.
Uwaga: jeśli masz kłopoty z nerkami unikaj alkoholu, czerwonego mięsa, wędzonych mięs, wędzony i puszkowanych ryb oraz jedzenia konserwowanego.
Sok z buraków na nerki
Sok z buraków znakomicie służy nerkom. Używa się go również w celu usunięcia piasku z organizmu. Pij po jednej łyżce, bez rozcieńczania i popijania, w ciągu całego dnia.
Miłego oczyszczania:-)
(*) Opracowanie na podstawie książki “Diety oczyszczające na każdą porę roku” Carrie L’Esperance, Wyd. KDC