Wyczerpanie organizmu – epidemia naszych czasów

Coraz więcej osób mimo, że osiąga sukcesy w swoim życiu nie czuje się szczęśliwymi. Dokucza im bezsenność, chroniczne zmęczenie, bóle kręgosłupa, zapalenia stawów, bóle głowy bądź zmagają się z otyłością. Gdy idą do lekarza, aby coś z tym zrobić słyszą, że wszystkiemu winien jest stres, a ich ciało jest przemęczone. „Proszę sobie odpocząć” – słyszą w gabinecie. Oczywiście każdy by chciał wyjechać na długie wakacje, ale nie zawsze jest to możliwe. A nawet jeśli wyjedziemy na 2 tygodnie, to jak skończy się urlop wracamy do „starej biedy” i wszystkie symptomy pojawiają się znowu… W końcu tracimy chęć do życia.

Jestem przekonana, że nikt z nas nie chce takiego losu. Jak możemy w takim razie przywrócić sobie witalność orgazmu? Jak trwale pozbyć się wyczerpania i ospałości? Jak schudnąć bez efektu jo-jo? Jak się odżywiać, aby zapewnić swojemu organizmowi maksimum wartości odżywczych?

Wszystkie leki chemiczne nie poprawiają stanu naszego zdrowia, działają tylko na objawy, a nie na źródło choroby. Zresztą na jeden narząd „pomagają”, a na drugi szkodzą. Najczęściej cierpi na tym nasza wątroba, która z czasem nie nadąża z oczyszczaniem naszego organizmu z toksyn chemicznych.

Niezależnie od swojego wieku możemy polepszyć stan swojego zdrowia, uwolnić się od wielu chorób i bólu, dodać sobie energii i zwiększyć swoją witalność poprzez wprowadzenie do swojej diety superżywności, ziół, surowych produktów pochodzenia roślinnego oraz holistycznych metod leczenia (m.in. homeopatii, esencji kwiatowych lub Bacha, naturopatii, osteopatii, masaży, biorezonansu). W ten sposób będziemy wzmacniać naturalne zdolności naszego organizmu do samooczyszczania i samouzdrawiania.

Czym jest superżywność?

Superżywność jest zarówno żywnością, jak i naturalnym lekarstwem. Bardzo często produkty z tej grupy wzmacniają nasz układ immunologiczny, poprawiają trawienie i detoksykację organizmu, zwiększają produkcję serotoniny, regulują gospodarkę hormonalną, mają właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe. Ponadto posiadają niezwykłe walory odżywcze. Są bogate w dobrze przyswajalne białko, witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. Można je traktować jak „bomby mineralno-witaminowe”, coś na kształt naturalnego dopalacza, pozwalającego organizmowi dostarczyć maksymalną ilość energii w całkowicie bezpieczny sposób. Są adaptogenami, czyli działają jak termostat. Jeżeli trzeba to dostarczają energii, a jeśli jesteśmy nadmiernie pobudzeni, uspakajają i tonizują. Jednym słowem, pomagają przywrócić homeostazę w całym organizmie. Są bardzo skuteczne w leczeniu wyczerpania organizmu, gdyż sięgają do samego źródła tego problemu – braki równowagi w całym systemie.

Dlaczego superżywność powinna się znaleźć w naszej diecie?

Powszechnie się uznaje, że owoce i warzywa jedzone regularnie dostarczają nam wystarczającą ilość witamin i minerałów. Niestety w związku z masowymi uprawami, często na glebie jałowej, pełnej pestycydów wartość odżywcza dzisiejszego jabłka czy ogórka pozostawia wiele do życzenia. Zawartość witamin w owocach i warzywach spadła w ciągu ostatnich dwóch dekad prawie o połowę, a niekiedy nawet o 70%!*. Oznacza to, że tak jak nasze babcie mogły spokojnie żywić się warzywami ze swojego ogródka i nie doświadczać niedoborów witaminowych, to my już niestety tego luksusu nie mamy. Dlatego też tak ważne jest wprowadzenie do diety superżywności. Dzięki temu dostarczamy naszemu organizmowi łatwo przyswajalnych, mocno skondensowanych:
– witamin,
– minerałów,
– pierwiastków śladowych,
– enzymów,
– koenzymów,
– przeciwutleniaczy,
– polisacharydów,
– niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych,
– egzogennych animokwasów i wielu innych jeszcze składników, które odżywiają nasz organizm na poziomie komórkowym.

Wsparcie układu immunologicznego

Wszystkie produkty superżywności wspierają nasz układ immunologiczny, co przekłada się na większą odporność na wirusy, bakterie, grzyby typu candida i inne oraz na lepszą wytrzymałość na stres. Właściwości detoksykacyjne superżywności powodują usunięcie z naszego organizmu złogów, toksyn, chemikaliów, pestycydów i metali ciężkich. Tak odciążony organizm może lepiej się bronić przed różnego rodzaju pasożytami. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej wzmocnić ten układ możemy dołączyć do naszej diety zioła takie jak: pau d’arco, wilcacora (koci pazur), traganek, pokrzywa, skrzyp oraz lecznicze grzyby (reishi, maitake, shiitake).

Utrata wagi

Duże zakwaszenie organizmu jest często przyczyną nadwagi. Jeżeli PH naszej krwi spada, to będziemy gromadzili większą ilość wody, aby rozcieńczyć kwas. Ponadto, zakwaszony organizm to raj dla różnego rodzaju pasożytów, które często lokując się w układzie pokarmowym, utrudniają trawienie i spowalniają metabolizm. Paradoksalnie, osoby otyłe często są niedożywione. Ich słabo działający układ pokarmowy powoduje, że nie przyswajają składników odżywczych w wystarczającej ilości. Wiele z nich nawet cierpni na anamię!

Jak stosujemy restrykcyjne diety to zazwyczaj wystarcza nam sił, aby je stosować kilka tygodni, a potem nasza psychika nie wytrzymuje i rzucamy się na nasze ulubione słodycze, no bo przecież „ile można się katować dietami?” Superżywność ma odczyn zasadowy i jest wspaniałą metodą na odkwaszenie organizmu. Poza tym, pozwala urozmaicić naszą dietę, „dodać” do naszego jadłospisu nowe, smaczne dodatki, a nie „wyeliminować”, jak to często w dietach bywa. Dzięki temu nasza psychika lepiej to znosi. Zamiast zabraniania, dajemy sobie większy wybór. Nowe smaki, faktury, kolory, kompozycje… Jest to dieta obfitości!

Jeżeli do tego włączymy również kurację przeciwpasożytniczą oraz będziemy pić dobrej jakości, alkaliczną wodę oraz regularną aktywność fizyczną to zobaczymy jak nasza waga będzie powoli spadać, aż się wyreguluje w zupełnie naturalny sposób.

Zwiększenie poziomu energii i witalności

Produkty superżywności są dietą dla mózgu. Podnoszą poziom koncentracji, wzmacniają pamięć, opóźniają procesy starzenia. Dzięki temu mamy więcej energii i witalności. Lepiej śpimy, rano budzimy się wypoczęci i mamy większą ochotę stawić czoła wyzwaniom dnia codziennego. W starożytnych Chinach superżywność była stosowana w celu osiągnięcia długowieczności.
Jakie produkty należą do grupy superżywności?
– aloes,
– jagody goji,
– kakaowiec,
– produkty pszczele (mód, mleczko pszczele, propolis, pierzga)
– kokos,
– nasiona konopi,
– spirulina,
– chlorella,
– jagody acai,
– maca.

Opisy właściwości tych produktów znajdziesz w moich następnych artykułach.

(*) Badania nad żywnością prowadzone przez Gelgy Pharmaceutical Company (Szwajcaria) w latach: 1985, 1996, 2002.

Źródło: „Superżywność. Jedzenie i medycyna przyszłości” David Wolfe, wyd. Vivante

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0