Przekonania są metaprogramem, który determinuje nasze myślenie oraz ma wpływ na nasze stany emocjonalne. Jeżeli przekonania są wspierające, dodają nam energii i poprawiają nastrój. Jeśli nie, mogą powodować zamęt, chaos i negatywne emocje. Okazuje się, że to właśnie one są często przyczyną porażek w procesie odchudzania.  Warto je zweryfikować, aby usunąć przeszkody mentalne i wspierać się pogodnymi, pozytywnymi afirmacjami.

Często używane myśli przychodzą do nas pod postacią automatycznych łańcuchów myślowych. Jeżeli się aktywują mogą znacząco pogorszyć nasz nastrój, osłabić naszą wolę i dyscyplinę. Warto uświadomić sobie te ciągi myślowe od razu na początku ich powstania. Wtedy możemy zapobiec efektowi kuli śniegowej, który powoduje, że z każdą myślą coraz trudniej zatrzymać cały proces.

Wzorce myślowe najczęściej nabywamy w dzieciństwie. Obserwujemy zachowanie bliskich i na zasadzie modelowania przejmujemy ich nawyki oraz przekonania. Np. jeżeli w Twoim domu jadało się bardzo wystawnie, tłusto, z dużą ilością potraw mięsnych to może masz przekonanie, że jedzenie wegetariańskie jest niepełnowartościowe i trudno się nim nasycić. Jeśli natomiast podczas wszystkich spotkań towarzyskich (imienin, świąt czy też urodzin) podawano ciasta, to możesz myśleć, że przy świętowaniu zawsze trzeba postawić na stół coś słodkiego. Inaczej można być postrzeganym jako ktoś mało gościnny.

Weryfikowanie negatywnych przekonań

Jak myślisz o zdrowym odżywianiu? Lubisz gotować?  W kuchni jesteś dla siebie krytyczny i surowy? A może wyrozumiały i życzliwy? Poniżej znajdziesz listę przekonań na temat jedzenia. Przeczytaj je i na skali od 1 do 10 zaznacz na ile się z nimi zgadzasz. 1 – oznacza zupełnie się nie zgadzam. 10 – całkowicie się zgadzam. Ćwiczenie to zrób bezrefleksyjnie, nie zastanawiając się za bardzo. Wtedy większa szansa, że Twoje odpowiedzi będą płynąć z podświadomości.

….. trudno zdrowo się odżywiać w dzisiejszych czasach.

….. zdrowa żywność jest droga i nie na moją kieszeń.

….. zdrowe jedzenie jest niesmaczne.

….. czas spędzony w kuchni to strata czasu. Można w tym czasie zrobić o wiele bardziej wartościowe rzeczy.

….. opanowanie zdrowej kuchni wymaga bardzo dużo czasu.

….. czas spędzony w kuchni to strata czasu. Są inne, ważniejsze zajęcia.

….. jedzenie prowadzi do tycia.

….. trudno jest jeść zdrowo, jak się prowadzi bogate życie towarzyskie.

Spójrz na te przekonania, które zaznaczyłeś na 10, 9 lub 8. Spróbuj je zakwestionować używając trzech poniższych pytań:

  1. Czy ta myśl odpowiada prawdzie? Czy taki jest stan faktyczny, czy też jest to tylko moja interpretacja tej sytuacji?
  2. Czy ta myśl jest mi pomocna?
  3. Jakie są inne sposoby postrzegania tej sytuacji?

Jak teraz postrzegasz to przekonanie? Jeżeli udało Ci się je zakwestionować to pewnie nie traktujesz już je jak prawdę absolutną, tylko jako myśl, którą można zmienić. W miarę jak stajemy się świadomi swoich przekonań, możemy wystrzegać się tych, które nas nie wspierają, a pielęgnować te, które nam służą.

Wspierające przekonania

Poniżej znajdziesz listę pozytywnych przekonań na temat zdrowego stylu życia. Przeczytaj je i na skali od 1 do 10 zaznacz na ile się z nimi zgadzasz. 1 – oznacza zupełnie się nie zgadzam. 10 – całkowicie się zgadzam.

….. dzięki zdrowemu pożywieniu dbam o swoje cenne ciało.

….. przygotowywanie jedzenia/ posiłków jest dla mnie twórczą zabawą.

….. zdrowy styl życia jest dla mnie łatwy i przyjemny.

….. oczyszczanie organizmu jest łatwe i przynosi mi wiele korzyści.

….. mam pełną kontrolę nad swoimi zachowaniami jedzeniowymi.

….. z radością dbam o moją rodzinę przygotowując im zdrowe posiłki.

….. smaczne i zdrowe jedzenie daje mi dużo energii.

….. świadome i zdrowe jedzenie to dla mnie świetna profilaktyka zdrowotna.

….. z radością tworzę nowe potrawy. Uwielbiam spędzać czas w kuchni w twórczy sposób.

Które z tych przekonań zaznaczyłeś na 1,2 lub 3? Wypisz je sobie na kartce i czytaj je codziennie przynajmniej przez miesiąc. W miarę powtarzania będą przechodzić do podświadomości. Jeżeli chcesz możesz dopisać swoje, nowo stworzone przekonania. Aktywnie twórz nowe oprogramowanie Twojego umysłu. Niech wspiera Twoje działania na drodze do zdrowego stylu życia!

Poradnik Psychodietetyka cz. 7 jest fragmentem mojej książki „Poradnik Psychodietetyka. Odżywianie dla dobrego samopoczucia, szczupłej sylwetki i zdrowia”, która ukaże się pod koniec tego roku.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0