Jesień mamy już kalendarzową, a wraz z jej pojawieniem się również zimniejsze poranki. W naszej strefie klimatycznej ważne jest, aby wzmacniać organizm poprzez pożywną dietę, a szczególnie poprzez jadanie ciepłych śniadań. O ile w upalne dni zjedzenie rano sałatki czy lekkiego musli z jogurtem może wystarczyć, o tyle w zimne dni może być to bardzo niekorzystne, gdyż wychładzamy sobie śledzionę i nerki.
Śniadanie najlepiej jest spożywać między 7 a 9 rano. Kasze, takie jak jaglana, to źródło węglowodanów, które dodaje nam energii na cały dzień. Produkty białkowe, tak jak sery, jaja, mięso czy rośliny strączkowe lepiej jest jadać na kolację, gdyż aminokwasy stanowią budulec dla naszego organizmu.
Składniki
1/2 szklanki kaszy jaglanej
1 jabłko
szczypta kurkumy, imbiru, soli i cynamonu
1 łyżeczka masła
garść orzechów włoskich (namoczonych na noc)
1 łyżeczka miodu do smaku
rodzynki lub wiórki kokosowe do udekorowania
Przygotowanie
Płuczemy kaszę i zostawiamy do przeschnięcia. W rondelku gotujemy wodę i dodajemy składniki wg kolejności Pięciu Przemian:
G – wrzątek, kurkuma
Sł – kasza jaglana (w proporcji 1:4 wody), trochę masła
O – imbir
Sn – sól
K – utarte jabłko
G – orzechy włoskie
Sł – cynamon
Po ok. 10 min kasza będzie już miękka. Zdejmujemy rondelek z ognia. Jak trochę przestygnie możemy dodać odrobinę miodu do smaku (pamiętajmy, że miód dodany do wrzątku ma właściwości toksyczne!). Możemy też dodać posypkę, udekorować rodzynkami lub wiórkami kokosowymi.
Posypka
Na rozgrzaną, suchą patelnię wsypujemy garść pestek dyni, pestek słonecznika (może też być sezam, siemię lniane). Prażymy kilka minut mieszając drewnianą łyżką. Posypka jest gotowa kiedy znad patelni unosi się piękny zapach prażonych ziaren.
Legenda
G – smak gorzki, przemiana ognia
Sł – smak słodki, przemiana ziemi
O – smak ostry, przemiana metalu
Sn – smak słony, przemiana wody
K – smak kwaśny, przemiana drzewa
Źródło: „Kuchnia kreatywna, czyli gotowanie wg Pięciu Przemian” Ewa Dobek, Tomek Guliński. wyd. Maciejka