Zakwas buraczany jest naturalnym źródłem probiotyków. Wzmacnia i oczyszcza krew, jest dobry w przypadkach anemii, niedokrwistości oraz przy rekonwalescencji. Polecam go pić przez cały rok! Naturalnie wzmacnia cały organizm.

Składniki:
1 kg buraków, najlepiej podłużnych
5 ząbków czosnku
2 ususzone kromki chleba na zakwasie (żytniego, bez drożdży)
2 marchewki
1 pietruszka korzeń
1/2 selera lub mały seler
ziele angielskie (kilka ziarenek)
1 łyżka majeranku
liście laurowe (kilka)
Duży słoik do kiszenia ogórków
Ciężarek do przyciśnięcia warzyw na górze słoika (może być mniejszy słoik)

Przygotowanie:
Wszystkie warzywa najlepiej namoczyć na 1h w misce z sodą oczyszczoną. Dzięki temu pozbędziemy się pestycydów oraz pleśni. Dobrze potem wyszorować warzywa pod bieżącą wodą. Następnie pokroić w talarki.
Na dno dużego słoika położyć ususzoną kromkę chleba, dodać trochę ziół i czosnku. Następnie pokrojone warzywa. W połowie słoika dodać drugą kromkę, posypać znowu ziołami i czosnkiem. Dodać drugą warstwę warzyw. Wszystko zalać dobrej jakości wodą (najlepiej z filtra) tak, aby pokryć warzywa. Jeżeli jakieś warzywo będzie wystawało ponad powierzchnię wody utworzy się pleśń i niestety cały słoik będzie do wyrzucenia. Nie zamykać słoika przykrywką, tylko przycisnąć na górze drugim, mniejszym słoikiem. Zostawić w temperaturze pokojowej na 7 dni. Mieszać co 2-3 dni wodę na górze słoika, patrzeć czy nie gromadzi się pleśń. Po 7 dniach zlać zakwas do szklanej butelki i postawić do lodówki. Pić rano na czczo od 0,5 – 1 szklanki. I zrobić następny:-).

Życzę zdrowia!!!

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0