Czy zdarza Ci się traktować swoje ciało jak przedmiot, dzięki któremu możesz wykonywać zadania, realizować pomysły czy marzenia? Nie dosypiasz, kiepsko jesz lub zapominasz ćwiczyć, ponieważ…. robisz „ważny” projekt? „Nie mam czasu zająć się swoim ciałem/ zdrowiem” to wymówka. Widocznie nie umieściłeś tego ważnego zadania na liście swoich priorytetów. I jeżeli takie zaniedbywanie ciała wejdzie Ci w nawyk to… po jakimś czasie Twój organizm się upomni o uwagę chorując lub nie domagając.

Twoje ciało jest święte. Jest Twoim  wehikułem tu na Ziemi, dzięki któremu możesz się poruszać. Warto o nie dbać regularnie, kochać i szanować, a odwzajemni się zdrowiem i dużą ilością energii. Uczyń dbanie o swoje ciało priorytetem. To mała różnica, może spowodować dużą różnicę – PODNIESIE JAKOŚĆ TWOJEGO ŻYCIA.

Oto postulat, który znalazłam w przepięknej książce Elaine N. Aron „Wysoko wrażliwi” (wyd. Feeria, s. 133) i myślę, że dotyczy wszystkich… nie tylko osób bardzo wrażliwych.

***

1. Proszę, nie narzucaj mi więcej, niż mogę znieść. Jestem bezradny, gdy to robisz i cierpię. Bardzo proszę, chroń mnie.

2. Jestem wspaniały – pozwalam ci czuć i odbierać świat. Należę do tego, co w tobie najlepsze.

3. Często zaglądaj do mnie i zajmuj się mną, jeśli tylko możesz. Wówczas, ilekroć nie będziesz mógł, przynajmniej będę mieć pewność, że się starasz i że nie będę musiał długo czekać.

4. Kiedy złościsz się na mnie i przymuszasz mnie do czegoś, robię się jeszcze bardziej nieszczęśliwy i marudny.

5. Nie słuchaj tych, którzy mówią, że mnie rozpieszczasz. To ty mnie znasz i to ty decydujesz. Owszem, może lepiej czasem mnie zostawić, żebym sobie popłakał i sam usnął. Ale ufaj swojej intuicji. Czasem po prostu wiesz, że jestem zbyt roztrzęsiony, by można mnie było zostawić samego. Potrzebuję troskliwej, stałej rutyny i nie jest tak łatwo mnie rozpuścić.

6. Kiedy jestem wyczerpany, potrzebuję snu. Nawet jeśli wcale nie wyglądam na zaspanego. Jest dla mnie ważne, by mieć stały rozkład dnia, a przed snem wykonywać spokojniejsze, rutynowe czynności. W przeciwnym razie mogę godzinami wiercić się w łóżku. Zresztą potrzebuję spędzać w nim dużo czasu, nawet kiedy nie śpię. Niekiedy potrzebuję takiego odpoczynku także w ciągu dnia. Pozwól mi na to.

7. Postaraj lepiej mnie poznać. Moje potrzeby są ważne.

8. Czasem nie radzę sobie z nagłymi zmianami. Bierz to pod uwagę, nawet jeśli twoi znajomi nie mają z tym problemu, a ty nie chcesz być dla nich kulą u nogi. Pozwól mi żyć POWOLI, jeśli tego potrzebuję.

9. Nie chcę, żebyś myślał, że jestem chory albo słaby. Jestem nadzwyczaj bystry i silny – na swój sposób. Nie chcę nikomu sprawiać kłopotu, ani tobie, ani innym. Liczę na ciebie, dorosłego, że wymyślisz, jak to wszystko zorganizować.

10. Nie ignoruj mnie, tylko… kochaj!

11. I polub mnie takiego, jakim jestem.

 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0