Zmiana stylu życia jest jak przeprowadzka do innego miasta. W nowym miejscu trzeba się zaaklimatyzować, poznać otoczenie, zobaczyć gdzie jest najbliższy sklep, przestanek i poczta. Trochę zajmuje to czasu i na początku wymaga wysiłku. Zdarza nam się też tęsknić do poprzedniego miejsca, gdzie wszystko było znajome, łatwe do znalezienia. Mieliśmy swoje ulubione miejsca wypoczynku, zabawy i pracy. Tak jest ze zmianą stylu życia. Trochę czasu musi minąć zanim nauczymy się gotować w nowy, zdrowszy sposób. Pewnie kilka pierwszych potraw przypalimy albo będą tak niedobre, że nasi znajomi będę pukać się w czoło „I ty chcesz to zjeść? Niezła papka!”.

W całym tym procesie zmiany (a u niektórych wręcz wywrotowej rewolucji) warto być dla siebie łagodnym i wyrozumiałym. Nie poddawać się po kilku pierwszych próbach. Wytrwać mimo, że czasem się nie chce lub na początku nic się nie udaje. Swojego Wewnętrznego Krytyka zaś należy wysłać  na wakacje. Nie będzie to łatwe, gdyż Krytyk będzie chciał wtrącać swoje trzy grosze:

– A nie mówiłem? Zdrowe jedzenie jest obrzydliwe, poza tym Ty się nigdy nie nauczysz smacznie gotować!

Może też nas demotywować:

– Nie uda Ci się schudnąć. Tyle razu próbowałeś już różnych diet i nic z tego! Masz słabą wolę, nigdy nic do końca nie doprowadziłeś. Nie warto w ogóle zaczynać!

Lub, jak ja to nazywam, równać nas z błotem:

– Jesteś beznadziejny! Zdrowo się odżywiasz przez cały dzień, a potem wracasz do domu i co? objadasz się słodyczami. To naprawdę żałosne!

Wewnętrzny Krytyk zna nasze czułe punkty i zazwyczaj w nie uderza. Jeśli słuchaliśmy go przez całe życie, zaczęliśmy wierzyć w jego słowa i uznawać je za prawdę absolutną. Dla wielu osób, wielkim okryciem jest to, że słowa „Jestem beznadziejny” mogą traktować TYLKO jako niewspierające przekonanie na swój temat. A przekonanie, bardziej niż prawdą absolutną, można zmienić.

Tak więc jak tylko usłyszysz ten głos, podziękuj mu za jego opinię i… RÓB SWOJE! Jesteś czymś więcej niż Twoje myśli i nie pozwól im mieć nad Tobą kontrolę. Jeżeli świadomie podjąłeś decyzję o zmianie swojego stylu życia na zdrowy to, bez względu na to, jakie myśli będą Ci się pojawiać w trakcie tego procesu, BĄDŹ WIERNY SWOJEJ DECYZJI.

Jeżeli bym Cię zapytała czy jutro wystartujesz w maratonie, to pewnie byś powiedział/a, że nie dasz rady, że nie masz kondycji lub nie jesteś gotowy. Natomiast, jeśli byś się dowiedział, że taki maraton jest za rok  i masz całe 12 miesięcy, aby dobrze się przygotować? oraz że jeśli przebiegniesz go, to jest bardzo duża szansa, że schudniesz, będziesz zdrowszy i szczęśliwszy. Zgodziłbyś się? Cały rok to mnóstwo czasu, aby potrenować! Tak samo możesz potraktować zmianę swojego stylu życia/ chudnięcia/ oczyszczania organizmu – jako PROJEKT DŁUGOFALOWY. I jak w każdym projekcie jest faza początkowa (przygotowanie), faza właściwa (praca) i faza końcowa (świętowanie sukcesu).

Dla mnie zdrowy styl życia jest projektem na całe życie. SZCZUPŁA SYLWETKA, ZDROWY ORGANIZM SĄ MIŁYMI EFEKTAMI UBOCZNYMI. Do tego Cię zachęcam. Tutaj SAMA DROGA JEST CELEM. Oznacza to, że nie czekamy na upragniony efekt – schudnąć 30 kg – i wtedy możemy być szczęśliwi. Już sama droga do tego celu może nam sprawiać wiele radości. Próbowanie wielu potraw, twórcze chwile w kuchni, chodzenie na fitness lub na basen, spacery w parku z psem, siedzenie na poduszce do medytacji i wsłuchiwanie się w swój oddech. Praktykowanie uważności w każdym momencie pozwala przeżywać życie w pełni. Jeżeli jemy świadomie i uważnie, to jemy mniej. Dbamy bardziej o to, co wkładamy do ust. Śmieciowe jedzenie zastępujemy bardziej wartościowym posiłkiem. A wewnętrzny krytyk? Ma coraz mniej do gadania. Przestajemy go słuchać i w konsekwencji jego głos cichnie, a po jakimś czasie zamienia się w delikatny szum. Tak jak radio, które gdzieś gra w tle, ale go już nie słychać.

Życzę Ci radosnej przygody na drodze zdrowego stylu życia!!!

Poradnik Psychodietetyka cz. 3 jest fragmentem mojej książki „Poradnik Psychodietetyka. Odżywianie dla dobrego samopoczucia, szczupłej sylwetki i zdrowia”, która ukaże się pod koniec tego roku.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0