W medycynie europejskiej stwierdza się obecnie coraz większe zainteresowanie medycyną dalekowschodnią i jej metodami leczenia. Naturalne metody leczenia i samoleczenia przeżywaj ą obecnie swój renesans, korzysta się z nich niemal we wszystkich krajach świata. Znane są od wielu stuleci, oparte na wielowiekowym doświadczeniu, a przede wszystkim są one sprawdzone w praktyce. Większość starych nauk wychodziła z założenia, że o zdrowiu i witalności człowieka decyduje swobodny przepływ energii życiowej przez jego organizm.

Mądrość Ajurwedy pochodzi od dawnych mędrców – Riszich. Stwierdzili oni, że świadomość jest energią przejawiającą się w pięciu podstawowych elementach, jakimi są: ogień, powietrze, przestrzeń (eter), ziemia, woda. Pojęcie tych elementów stanowi sedno nauki Ajurwedy, bowiem doskonałe zdrowie jest zachowaniem równowagi pomiędzy tymi elementami. Każdemu palcowi naszych dłoni odpowiada jeden z elementów i odpowiednio nimi manipulując możemy doprowadzić do wyrównania energii w organizmie, każdy palec ma swój odpowiednik w jednym z pięciu elementów makrokosmosu. Tak, więc:

  • kciuk jest odpowiednikiem ognia
  • palec wskazujący jest odpowiednikiem powietrza
  • palec środkowy jest odpowiednikiem przestrzeni (eteru)
  • palec serdeczny jest odpowiednikiem ziemi
  • mały palec jest odpowiednikiem wody.

Tradycyjna medycyna hinduska bazuje na obserwacji, iż większość chorób powodowana jest przez zachwianie równowagi mikrokosmosu ciała ludzkiego wynikającej ze złego odżywiania, problemów psycho-fizycznych-duchowych. Ułożenie palców w odpowiedniej pozycji uruchamia w organizmie siły, które przywracają zachwianą równowagę i leczą.

Metoda stosowania mudr przeżyła wiele stuleci i zachowała swoją skuteczność w leczeniu wielu różnorodnych schorzeń do dnia dzisiejszego. Mudry znane były dotychczas jako skomplikowany system trzymania palców do użytku rytualnego. Keshay Dev, jogin nauczyciel medytacji z New Delhi, rozwinął szereg prostych pozycji ułożenia rąk i palców. Z całego zestawu wybrał kilkanaście tych, które maja działanie lecznicze, wzmacniające i profilaktyczne. Są one przy tym całkowicie bezpieczne dla człowieka i bardzo proste do wykonania.

Mudry lecznicze:

1.GYAN MUDRA – Mudra Wiedzy, Gest Wiedzy.

Wskazania: bezsenność, nadciśnienie tętnicze, napięcia emocjonalne, brak koncentracji, kłopoty z pamięcią, niepokój, depresja.

2.PRITHYI MUDRA – Mudra Ziemi

Wskazania: stres, niskie poczucie własnej wartości, wyczerpanie psychiczne.

3.APAŃ MUDRA – Mudra Energii.

Wskazania: przeciwdziała bólowi, zatrucia organizmu np. żołądkowe, schorzenia układu moczowego, oczyszczanie organizmu z toksyn i zanieczyszczeń.

4.APAN VAYU MUDRA – Mudra Ratująca Życie.

Wskazania: atak serca, bóle serca i kołatanie serca, schorzenia i niedomagania serca, zawał mięśnia sercowego, uczucie dyskomfortu w okolicy serca połączone ze smutkiem i trwogą.

5. LINGA MUDRA – Mudra Podnosząca.

Wskazania: przeziębienie, kaszel i katar, zapalenie płuc, choroby gardła, zapalenie zatok przynosowych, zmniejszona odporność organizmu, nadwaga.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

0