Sztuka medytacji

Online Sztuka medytacji – jak odnaleźć wewnętrzną równowagę

TERMIN

5 września
godz. 10:00 – 16:00

MIEJSCE

Online przez zoom

INWESTYCJA

190 zł

Medytacja to jeden z najlepszych i najszybszych sposobów na pozbycie się codziennego napięcia psychicznego i osiągnięcie stanu pełnego rozluźnienia. Techniki relaksu, takie jak medytacja czy wizualizacja skutecznie obniżają stres, a równocześnie są nieszkodliwe dla organizmu, w przeciwieństwie do np. uspokajających środków farmakologicznych. Medytowanie w domu czy pod okiem doświadczonego instruktora jest czymś, co można wypróbować bez ryzyka dla organizmu. Dlatego warto wiedzieć jak zacząć medytować.

CO DA CI CODZIENNA PRAKTYKA MEDYTACJI:

  1. Podniesienie odporności organizmu – regularna medytacja rozluźnia i sprawia, że uruchamiają się naturalne procesy samo uzdrawiania.
  2. Zmniejszenie skutków stresu – medytacja uspokaja umysł i spowalnia myśli.
  3. Lepsza koncentracja – medytacja pozwala zebrać naszą energię na jednym punkcie, a w efekcie lepiej skupić się na zadaniu.
  4. Samoświadomość – medytacja pozwala odkryć samego siebie. To proces, dzięki któremu możemy obserwować swoje myśli, przekonania, odczucia i emocje.
  5. Wzmocnienie pozytywnych emocji – medytacja uwalnia nas to od negatywnych emocji, obaw i niepokoju, wnosi wewnętrzny spokój, radość i dobre samopoczucie.
medytacja1a

CZEGO SIĘ DOWIESZ NA WARSZTACIE?

  • jaki jest wpływ regularnej praktyki medytacji na zdrowie?
  • jak medytować? Czy zawsze trzeba siedzieć w pozycji lotosu? Czy też można medytować na leżąco czy siedząc na krześle?
  • czym różni się medytacja od relaksacji i wizualizacji?
  • poznasz techniki relaksacji, które mogą być dla Ciebie pomocne w codziennym życiu
  • doświadczysz relaksacji i odprężysz się po całym dniu pracy

KORZYŚCI Z MEDYTACJI – Badania naukowe*:

Zdawałoby się, że „medytacja” i „nauka” to dwa słowa, które nie powinny się znaleźć obok siebie. Z drugiej strony, wiemy, że spotkanie nauki i duchowości przynosi cenne odkrycia – na przykład w medycynie. Oto najważniejsze odkrycia naukowe, dotyczące medytacji.

medytacja3

Korzyści fizjologiczne

Badanie z 1999 r. wykazało, że codzienna medytacja zmniejsza ryzyko chorób serca, ponieważ redukuje poziom stresu i przeciwdziała nadciśnieniu.
W latach 2001-2009 zbadano dwie 100-osobowe grupy Amerykanów. W grupie, która codziennie praktykowała medytację, stwierdzono o 47% mniej wylewów, zawałów i zgonów związanych z zaburzeniami pracy układu sercowo-naczyniowego.

medytacja5

Korzyści emocjonalne

W 2001 r. Kishore Chandiramani przedstawił wyniki badań przeprowadzonych w pewnym brytyjskim więzieniu. Otóż więźniowie, którzy uprawiali medytację, „byli mniej podatni na depresję oraz poczucie wrogości, bezradności i beznadziei”.
W 2003 r. naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison odkryli, że u osób praktykujących medytację lewa strona przedniej części mózgu (odpowiedzialna za logiczne myślenie) jest bardziej aktywna, co wiąże się z większą stabilnością emocjonalną. Z podobnego badania, również przeprowadzonego w 2003 r., wynika, że osoby, które regularnie medytują, są mniej podatne na strach, szok i złość.
Medytację stosuje się w tzw. Terapii Poznawczej Bazującej na Samoświadomości. Terapii tej poddawani są pacjenci, którzy nie cierpią w danym momencie na depresję, ale kilkakrotnie jej już doświadczyli. Testy sugerują, że w ten sposób można zmniejszyć ryzyko nawrotu depresji nawet o 50%.

Zen

Korzyści neurologiczne

W 2005 r. zbadano grupę buddyjskich mnichów i odkryto, że ich umiejętność osiągania stanu wysokiej koncentracji zależała od tego, jak duże mieli doświadczenie w medytacji. Zdolność blokowania podstawowych reakcji umysłu stanowi dowód na to, jak można wytrenować mózg. Ćwiczenie medytacji sprawia, że skomplikowane, wielozadaniowe działania stają się dużo mniej stresujące.
W 2008 r. Sara Lazar porównała mózgi osób praktykujących medytację i takich, które nigdy tego nie robiły, i odkryła różnice w grubości pewnych obszarów kory mózgowej – m.in., odpowiedzialnych za przetwarzanie emocji. Jej zdaniem, medytacja wywołuje fizyczne zmiany w mózgu. Potwierdzają to badania naukowców z UCLA, opublikowane w 2012 r. U osób medytujących badacze wykryli większy stopień pofałdowania kory mózgowej, co może się wiązać z szybszym przetwarzaniem informacji. Stwierdzili też, że stopień pofałdowania jest bezpośrednio powiązany z częstotliwością i głębokością medytacji.

(*) Artykuł na podstawie „Benefits of Meditation: Scientific Studies” Peter Hardy, Vibrat Bliss.

Przygotowanie do warsztatu – ubierz się wygodnie (najlepiej strój sportowy), weź ze sobą matę do jogi i poduszkę do medytacji (lub zwykłą poduszkę) oraz kocyk do przykrycia.

ZAPISZ SIĘ

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości „Twój Startup” reprezentowaną przez *Katarzynę Gwiazdowską* w celu kontaktu i/lub realizacji usługi.

Informacje o przetwarzaniu danych osobowych zgodnie z RODO i polityka prywatności znajduje się TUTAJ

KONTAKT ZE MNĄ

E-MAIL
kontakt@kasiagwiazdowska.com

TELEFON
+48 506 299 187

FACEBOOK
facebook.com/kasiagwiazdowskacom

Recent Posts
Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.