Zaobserwowane parametry żywej krwi przekładają się bezpośrednio na prawidłowe spełnianie przez krew jej podstawowych funkcji:
Krew jest odpowiedzialna również za:
Odczyn krwi powinien być lekko zasadowy. Prawidłowe ph o wartościach: od 7,35 do 7,45. Zbyt niskie ph tzn. poniżej 7,35, świadczy o zakwaszeniu krwi, co sprzyja sklejaniu erytrocytów i ograniczeniu wymiany gazowej w erytrocycie. Zaburzenie, o którym mowa manifestuje się obniżeniem energii witalnej i np. ospałością. W badaniu mikroskopowym kropli krwi obserwujemy wtedy zjawisko agregacji i rulonizacji krwinek czerwonych.
W analizie wykorzystujemy fakt, że w około 20 minut po pobraniu pojedynczej kropli krwi, komórki w niej zawarte nadal żyją. Jeżeli zabezpieczymy preparat przed wysychaniem, to przez ten czas możemy oglądać żywe komórki oraz inne struktury, niewidoczne w innych metodach analitycznych. Możemy więc, używając mikroskopu o zaawansowanej technologii, dającego bardzo duże powiększenie (1600x), oglądać obraz żywej kropli krwi.
Co najmniej 24 godziny przed badaniem nie wolno spożywać alkoholu. W dniu badania nie pijemy kawy, ani czarnej herbaty, a 2 godziny przed badaniem nie spożywamy posiłku. Ok. 30 min. przed badaniem wypijamy ok. 0,5 litra wody.
UWAGA:
Powyższa proponowana mikroskopowa analiza żywej kropli krwi wymaga powtórnej kontroli min. po jednym miesiącu od badania.
Krew z nakłutej opuszki palca nanoszona jest na szkiełko podstawowe i po odpowiednim przygotowaniu oglądana jest pod mikroskopem, z wykorzystaniem zmiennych powiększeń od 100x do 1600x. W trakcie prowadzonej analizy preparatu, zainteresowany ma możliwość obserwacji własnej krwi na ekranie komputera.
Wizyta : 60 min koszt 150 zł
Krew, podobnie jak inne tkanki składa się z komórek. W procesie produkcji krwi w organizmie erytrocyty powstają w szpiku kostnym, potem pełnią swoje funkcje w układzie krwionośnym, aby po około 120 dniach zakończyć swoje życie w śledzionie i komórkach Kupffera wątroby. Białe krwinki żyją nawet do 20 lat, mają zdolność ruchu. Po pobraniu zdrowa krew jest żywa jeszcze przez kilkadziesiąt minut, badanie odbywa się w tym czasie od momentu pobrania, stąd nazwa badanie żywej kropli krwi. Elementy krwi jeszcze około 20-40 min. zachowują cechy życia, dzięki temu możemy obserwować np. aktywność białych krwinek (proces fagocytozy).
W świeżej kropli krwi nie można określić grupy krwi, poziomu glukozy i i innych parametrów badanych aparaturowo (np. morfologia krwi).
Oczywiście tak. Osoby, które prowadzą zdrowy styl życia, dbają o pełnowartościową dietę, odpowiednie nawodnienie, regularną aktywność fizyczną, pozytywne myślenie i równowagę emocjonalną mają zdrowy obraz krwi. Ich erytrocyty nie sązagregowane, każdy pływa osobno, są regularnych kształtów, transportują tlen i składniki odżywcze do wszystkich tkanek i narządów. Leukocyty są w normie, obecne we krwi i gotowe do obrony organizmu.
W klasycznym badaniu laboratoryjnym krwi pobranej na płytkę wykonuje się rozmaz, suszy i barwi, tak przygotowana krew nie może być oceniana pod kątem żywotności krwinek, ich ewentualnej tendencji do zlepiania się (agregacji i rulonizacji erytrocytów), oraz aktywności leukocytów. Właściwości te możemy ocenić właśnie w badaniu świeżej kropli krwi. Ponadto, badanie laboratoryjne jest badaniem ilościowym, a badanie żywej kropli krwi badaniem jakościowym.
E-MAIL
kontakt@kasiagwiazdowska.com
TELEFON
+48 506 299 187
FACEBOOK
facebook.com/kasiagwiazdowskacom
Interpretacja obrazu mikroskopowej analizy kropli krwi nie jest badaniem medycznym ani badaniem laboratoryjnym. Nie zwalnia osoby z wykonywania badań analitycznych zleconych przez lekarza w specjalistycznych placówkach służby zdrowia. Analiza żywej kropli krwi ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może być traktowana jako forma konsultacji lekarskiej ani tym bardziej zastąpić wizyty u lekarza.